DoctoRoom

Інсулінорезистентність

Даний термін означає порушення чутливості до інсуліну, так екзогенного (зовнішнього), так і ендогенного (внутрішнього). Це призводить до підвищення концентрації речовини в плазмі крові по відношенню до наявної концентрації глюкози. Таким чином, змінюється метаболічний відповідь організму на інсулін, його вплив на білковий, жировий обмін.

За інформацією ВООЗ цукровий діабет 2 типу часто розвивається на тлі інсулінорезистентності. В останні роки збільшилася кількість пацієнтів з такою патологією, при чому саме серед підлітків і молодих людей. Ендокринологи кажуть, що діабет «молодшає», адже якихось 10 років тому середнім віком для прояву хвороби були 45 років. Тепер ситуація така, що патологію виявляють у людей 35-40 років. І інсулінорезистентність грає важливу роль.

Давайте розберемо причини порушення чутливості рецепторів до інсуліну. Важливо знати, що даний стан частіше розвивається у людей з надмірною масою тіла (аж до ожиріння), які страждають від стресу і артеріальною гіпертензією. Часто сама інсулінорезистентність не розпізнає, поки не виникнуть метаболічні порушення. Сам механізм появи відхилення не вивчений, проте в даний час найпопулярніша теорія про те, що порушення виникають на пострецепторному рівні.

Крім іншого, інсулінорезистентність може виникати на тлі генетичної схильності (людям, у яких в родині є хтось хворий на цукровий діабет другого типу, рекомендується ретельно контролювати свою вагу і особливу увагу приділяти своєму здоров'ю).

Так що-ж відбувається в організмі?

Справа в тому, що в нормі глюкоза за допомогою інсуліну припадає в клітини організму, будучи джерелом енергії. Однак якщо клітини не чутливі до інсуліну, глюкози складніше потрапити в місце призначення, а організм в свою чергу думає, що інсуліну і зовсім мало. Насправді, він надходить в організм і виробляється в потрібній кількості, проте рецептори його начебто «не бачать». Організм починає мобілізацію клітин підшлункової залози (саме вони відповідають за вироблення інуліну). Клітини працюють в «турбо» режимі роками і ... зношуються. Таким чином, вироблення речовини скорочується. Глюкози вже ніяк не потрапити в клітку і вона починає збиратися в крові. Але і це ще не провокує появу симптомів, які вказали б на інсулінорезистентність. Розвивається цукровий діабет 2 типу, виникають проблеми з серцем, судинами, йде швидкий набір ваги, погіршується стан шкіри, порушення апетиту, сонливість, слабкість. Всі ці симптоми не є специфічними, проте їх поява дозволяє припустити порушення ендокринологічного характеру і звернутися до фахівця (особливо якщо в родині вже є випадки цукрового діабету 2 типу).
Тільки лікар може після проведення лабораторних аналізів підтвердити або спростувати передбачуваний діагноз. При лікуванні крім медикаментозної терапії обов'язковим буде зміна способу життя, харчування, збільшення фізичної активності, корекція режиму дня.
Ендокринологія