DoctoRoom

Панічні атаки ч.2

Чи існує профілактика панічних атак?
Немає надійного способу запобігти панічні атаки або панічний розлад. Однак існують рекомендації, здатні допомогти людям у яких розвивається ця патологія.
1) Отримайте лікування від панічних атак якомога швидше, щоб запобігти їх погіршення або почастішання.
2) Дотримуйтеся свого плану лікування, щоб запобігти рецидивам або погіршення симптомів панічної атаки.
3) Дізнайтеся про паніку і тривозі. Просте знання про паніку може мати велике значення для полегшення вашого страждання. Прочитайте про тривогу, панічному розладі і реакції "бий або біжи» під час панічної атаки. Ви дізнаєтеся, що відчуття і почуття, які у вас виникають при паніці, нормальні і що ви не зійде з розуму.
4) Уникайте куріння, алкоголю та кофеїну. Всі вони можуть спровокувати панічні атаки у сприйнятливих людей. Також будьте обережні з ліками, які містять стимулятори, наприклад, з таблетками для схуднення і ліками, що не викликають сонливості.
5) Дізнайтеся, як контролювати своє дихання. Гіпервентиляція викликає безліч відчуттів (наприклад, запаморочення і утруднення в грудях), які виникають під час панічної атаки. З іншого боку, глибоке дихання може полегшити симптоми паніки. Навчившись контролювати своє дихання, ви зможете заспокоїтися, коли почнете відчувати занепокоєння. А якщо ви знаєте, як контролювати своє дихання, у вас менше шансів викликати ті самі відчуття, яких ви боїтеся.
6) Практикуйте техніки релаксації. При регулярних заняттях такі види діяльності, як йога, медитація і прогресивне розслаблення м'язів, посилюють реакцію розслаблення тіла - протилежність реакції на стрес, пов'язаної з тривогою і панікою. І ці практики релаксації не тільки сприяють розслабленню, але також підсилюють почуття радості і незворушності.
7) Спілкуйтеся віч-на-віч з сім'єю і друзями. Симптоми занепокоєння можуть посилюватися, коли ви відчуваєте себе ізольованим, тому регулярно звертайтеся до людей, які піклуються про вас. Якщо ви відчуваєте, що вам нема до кого звернутися, знайдіть способи познайомитися з новими людьми і зав'язати дружні стосунки.
8) Регулярно робіть фізичні вправи. Вправи - це природний засіб від занепокоєння, тому намагайтеся рухатися не менше 30 хвилин в більшості днів (три 10-хвилинних заняття також добре). Ритмічні аеробні вправи, що вимагають руху рук і ніг (ходьба, біг, плавання або танці, можуть бути особливо ефективними).
9) Висипайтеся. Недостатній або неякісний сон може погіршити занепокоєння, тому намагайтеся спати по сім-дев'ять годин на добу.

Як лікувати панічні атаки і панічний розлад?
Найефективніша форма професійного лікування для боротьби з панічними атаками, панічним розладом і агорафобією - це терапія. Може допомогти навіть короткий курс лікування.
Когнітивно-поведінкова терапія фокусується на зразках мислення і поведінку, які підтримують або запускають ваші панічні атаки, і допомагає вам поглянути на свої страхи в більш реалістичному світлі. Наприклад, якщо у вас трапиться панічна атака під час водіння, що найгірше, що може статися насправді? Хоча вам, можливо, доведеться з'їхати на узбіччя дороги, ви навряд чи впораєтеся з машиною або у вас станеться серцевий напад. Як тільки ви дізнаєтеся, що нічого по-справжньому катастрофічного не станеться, паніка стане менше лякає.
Експозиційна терапія панічного розладу дозволяє вам випробувати фізичні відчуття паніки в безпечної та контрольованому середовищі, що дає вам можливість навчитися більш здоровим способам впоратися з ситуацією. Вас можуть попросити похитати головою з боку в бік або затримати дихання. Ці вправи викликають відчуття, схожі на симптоми паніки. З кожним разом ви все менше боїтеся цих відчуттів і отримуєте почуття контролю над своєю панікою.

Ліки від панічних атак і панічного розладу
Ліки можна використовувати для тимчасового контролю або зменшення деяких симптомів панічного розладу. Однак це не вирішує проблему. Ліки можуть бути корисні в важких випадках, але вони не повинні бути єдиним лікуванням. Медикаменти найбільш ефективні в поєднанні з іншими видами лікування, такими як терапія і зміна способу життя, які спрямовані на усунення основних причин панічного розладу.

Які препарати використовують найчастіше в лікуванні?
Антидепресанти. Перш ніж вони почнуть діяти, проходить кілька тижнів, тому їх слід приймати безперервно.
Бензодіазепіни. Це заспокійливі препарати, які діють дуже швидко (як правило, протягом 30 хвилин - години). Їх прийом під час панічної атаки забезпечує швидке полегшення симптомів. Однак бензодіазепіни викликають сильну залежність і серйозні симптоми відміни, тому їх слід використовувати з обережністю.

Як допомогти людині, у якого панічна атака?
Бачити панічну атаку друга або коханої людини може бути страшним. Яким би ірраціональним ви не вважали їх панічну реакцію на ситуацію, важливо пам'ятати, що небезпека здається дуже реальною для іншої людини. Просто порадити заспокоїтися або звести до мінімуму страх не допоможе. Але, допомагаючи коханій людині пережити напад паніки, ви можете допомогти йому не боятися будь-яких майбутніх атак.
1) Зберігайте спокій.
2) Зосередьтеся на диханні людини, у якого напад. Знайдіть тихе місце, де може сісти ваш друг, а потім навчіть його робити повільні глибокі вдихи протягом декількох хвилин.
3) Зробіть що-небудь фізичне. Разом піднімайте і опускайте руки або топайте ногами. Це може допомогти позбутися від стресу.
4) Виведіть одного з паніки, попросивши його назвати п'ять речей навколо нього або заспокійливо поговоривши про спільні інтереси.
Заохочуйте звернутися за допомогою. Як тільки напад паніки закінчиться, ваш близький може ніяковіти через напад прямо перед вами. Заспокойте його і підбадьорте, щоб позбавити від неспокою.

Підготували #DrLipych #MedicalTales
Психологія