DoctoRoom

Післяродова депресія

Післяпологова депресія міф, або сувора реальність?

Категорія психічних і психологічних розладів, які стосуються вагітності, пологів та післяпологового періоду ділять на передпологовий синдром, декретний і постдекретний синдроми.

Передпологовий синдром в своїй структурі має депресивні розлади, зустрічається переважно у жінок, схильних до депресій. Можливість появи такої симптоматики посилюється невдалими попередніми вагітностями, якщо вагітність небажана, на тлі міжособистісних конфліктів в парі. Ситуацію погіршує те, що в подальшому збільшується ризик появи післяпологової депресії з ймовірністю в 75%.

Декретний синдром часто є маніфестацією психічних розладів, включає в себе так само родові «блюзи», післяпологові депресії. Для визначення дебюту психічних розладів після пологів варто враховувати анамнез (наявність в сім'ї психічної патології), початок на 3-20 день після пологів, на тлі відсутності інтоксикації, ситуація повторних пологів посилює ризик виникнення даної патології. Виявляється божевільною, галлюцинаторной симптоматикою. Такі стани потребують лікування в умовах спеціалізованого стаціонару. Варто розрізняти між собою післяпологову депрессіію і бейбі-блюз, другий варіант більш «легкий». Справа в тому, що «блюзи» проявляються відчуттям нудьги, роздратування, порушенням сну, тривожністю, страхами, поступово знижується апетит, жінка стає плаксивою. Однак дані стану короткочасні, можуть тривати від кількох годин, до днів. В такому стані жінка потребує підтримки близьких людей, розумінні, того, що це нормально і є варіантом адаптації до змін в житті.


Післяпологові депресії проявляються відчуттям провини. Смутку, втоми, страхом не впоратися з доглядом за дитиною, порушується сон, знижується або зовсім пропадає апетит, з'являються необґрунтовані страхи про здоров'я дитини. Так само з'являються скарги на роботу внутрішніх органів, знижується лібідо (проявляється униканням інтимних відносин), основне почуття - внутрішньої спустошеності. Такі стани зустрічаються у 15% народили, дебют відбувається на 1-3 тиждень після пологів, тривають 3-6 місяців і вимагають амбулаторного лікування. У 20% жінок післяродова депресія може затягуватися.


До групи ризику виникнень післяпологової депресії відносяться жінки після перших пологів, особливо якщо їх вік понад 35 років, вагітність і пологи викликають неоднозначне ставлення у жінки, перед самими пологами спостерігається коливання настрою, якщо у новонародженого проблеми зі здоров'ям, конфлікти в родині.
Серед причин післяпологових розладів фахівці називають наступні:
перинатальні порушення у породіллі, гормональний дисбаланс у жінки, безсонні ночі біля дитини (через сторожового механізму), тривалі спроби і очікування вагітності, будь-які попередні психологічні розлади, невдалі попередні вагітності, травматичні пологи, хвороба жінки або дитини після пологів, труднощі грудного вигодовування , сам факт прощання з вагітністю, адже всі попередні місяці жінка відчувала особливу турботу, особисту кризу через прощання з дитинством, втрата незалежності, зниження статусу через прихильності до дитини, бажання бути ідеальною матір'ю.

Ситуацію погіршують проблеми і нерозуміння в родині, дитячі травми, народження дитини не бажаної статі, зовнішності, розчарування в вагітність, пологи, материнство, які не відповідають очікуванням.

Психічні розлади після народження дитини характерні не тільки для жінок. Така ж ситуація спостерігається у 3-10% чоловіків протягом року після появи дитини. Виявляються ці розлади найчастіше зниженням самооцінки, дратівливістю, розгубленістю, агресією. Причини криються в тому, що любов до дитини у батька з'являються не відразу, на відміну від матері, посилюється фінансова відповідальність за розширилася сім'ю, знижується рівень тестостерону, в деяких випадках з'являється навіть ревнощі до дитини від новоспеченого батька. Якщо у батька були післяпологові стану, у дитини у віці 2-3 років можуть розвиватися психологічні розлади.

Депресивні розлади характерні і для новонароджених немовлят. Вони виникають в умовах розриву емоційних відносин з мамою (смерть жінчині під час пологів, хвороба через яку мати не може доглядати за дитиною і контактувати з ним, відмова від дитини в пологовому будинку), неблагополучної сім'ї - алкоголь, наркотики, насильство, скандали, виховання дитини в умовах бездоглядності. Проявляється зниженням апетиту, значною втратою ваги, затримкою в додатку ваги, моторна загальмованість, плаксивість, затримка психічного і загального розвитку.

Окремо зупинимося на особливостях декретної періоду - в цей час жінка знаходиться в стані часткового депривації сну, повноцінного відпочинку, харчування, спілкування. Вона виконує роль майже реабілітолога - вчить їсти, пити, ходити, говорити, користуватися туалетом. Тривожність постійно підвищена через накладення особистісних рис на сполох, з
Психологія