DoctoRoom

Кохання або нездорові відносини?

Серед різних видів аддикций виділяють особливу - залежність від відносин. Виділяють такі різновиди:
 • любовно- залежні і контрзалежні (відносини уникнення)
 • емоційно залежні
 • авторитетні (від думки інших)

Розглянемо окремі випадки:
Емоційна залежність - людині необхідно відчувати себе потрібним, він прагне отримати дозу щастя. Характерна в більшості випадків для жінок, спостерігається залежність від подруги, чоловіка, батьків (у цьому випадку спостерігається порушення відділення від батьків, формується почуття провини перед ними, дуже суворі і вимогливі батьки з тотальним контролем, які вважають дитину своєю власністю, а у них самих розвивається страх старості). Такі залежні відносини супроводжуються частими телефонними дзвінками з детальнішою розповіддю прожитого за день, дорослих дітей шантажують, змушують щось зробити (вийти заміж, народити дитину). Особливо небезпечні такі відносини для чоловіків - у них не формується необхідного лідерства в стосунках з протилежною статтю, дітьми, в робочих моментах, сприяє формуванню іншої залежності. Такі відносини характеризуються відсутністю дистанції в стосунках, постійними образами і звинуваченнями (не подзвонила, не привела, не розказала), постійно вимагають підтвердження значущості. У таких відносинах легко маніпулювати залежним.

Залежність від думки інших людей проявляється в необхідності стороннього схвалення, почутті правильності зробленого. Впливає на важливі рішення, самовідчуття, зовнішній вигляд. Формується частіше у жінок із заниженою самооцінкою, вихованих контролюючими батьками. Цей вид адикції «благородно» маскується під повага до старших, співпереживання, любов. Супроводжується бажанням справити хороше враження на значущих людей або абсолютно випадкових. Такі жінки звикли жертвувати власними інтересами через помилкове уявлення про тимчасовість цієї жертовності. У них сильно розвинена емпатія, вони підлаштовуються під співрозмовника. До профілактичних дій з приводу залежності від думки інших людей варто віднести:
 • підвищення самооцінки (бути добрим до самого себе, усвідомлення власної цінності)
 • прислухатися до внутрішньої самопохвалі(я здатний, я цього гідний)
 • отримувати задоволення від самодостатності
 • знайти компроміс між своїми і чужими потребами
 • не жертвувати власними інтересами
 • позначення власних інтересів і потреб, визнання їх значення
 • розширити коло спілкування
 • не прагнути справити хороше враження на інших людей
 • уявити розміри акредитуючої несхвалення, якого боїтеся

Любовно залежні відносини мають кілька синонімів: любовна адикція, наркотична любов, токсичні відносини, симбіотичні відносини, відносини злиття, співзалежність.

Любовною адикцією називають вид поведінки з фіксацією на іншій людині, для якого характерні взаємозалежні відносини, які виникають між двома залежними. Для визначення любовної адикції характерні наступні маркери:
 • дуже швидко налагоджуються близькі стосунки, спостерігається надцінна фіксація на значній особі
 • нереалістичне, некритичне очікування безумовно позитивного ставлення до себе
 • регрес особистості в таких відносинах через «розчинності» в них, в партнері

Всі інтереси залежного сконцентровані на любові, такі відносини приносять задоволення (спільність з будь-яким видом залежності - ефект ейфорії). Навіть короткочасне відсутність партнера викликає біль, страждання - відтворює картину абстиненції. Такі залежні вживають займенник «ми» замість «я» - зникає самоідентифікація. У відносинах спостерігається почергове відчуття кожним з партнерів провини чи образи. У них існує невротичний страх самотності (через це готова на будь-які жертви заради відносин). Спостерігається уникнення інтимності, тому такі оношенія супроводжуються сексуальними розладами. Розлучення в таких шлюбах зазвичай очен хворобливий, тому що проходить через розрив, страждання, втрату власної ідентичності, яку іноді так і не виходить відновити.

Контрзавісімость (відносини уникнення) формуються при емоційної холодності батьків у дитини, любов до якого проявляли тільки тоді, коли йому було погано. Такі люди зовні емоційно бідні. Через особливості виховання уникають близьких відносин, їх лякає страх розриву. Відбувається формування адиктивних відносин (з іншими партнерами або об'єктами). Особистості з відносинами уникнення мають страх контролю, поглинання іншим партнером, вважають за краще віртуальні відносини в формі листування, відеозв'язку. Їхні стосунки будуються за типом «гойдалок» - наближення - віддалення, зміна контрзавісімості на залежність. Такі страждання приносять задоволення, ніж створюється штучна динаміка в життя.

Профілактувати любовно залежні відносини можна наступним чином:
 • не підлаштовуючись собі на шкоду
 • маючи власні певні межі і не поступаючись ними
 • уникаючи спілкування з залежними від відносин людьми
 • оцінювати свою роль у відносинах
 • піднімаючи самооцінку
 • відмовляючись від залежних відносин (через «ломку»)

Серед відомих людей найбільш яскравими прикладами залежних любовних відносин з контрзавісімостью, на мій погляд, були: трикутник Володимира Маяковки - Лілі Брик - Йосипа Брика, Лев Толстой і його дружина, Сальвадор Далі - Гала, Тургенєв - Поліна Віардо, любовний трикутник Буніна, Булгаков - Тетяна Лаппа.

Залишайтеся в здорових відносинах!
Підготували #DrLipych #MedicalTales Наталія Ордатій
Психологія