DoctoRoom

Мігрень

Мігрень («головний біль, що охоплює половину голови») – це первинна форма головного болю, симптомами якої є періодичні напади середньої і високої інтенсивності. Головний біль, як правило, локалізована в одній половині голови, має пульсуючий характер і триває від 4 до 72 годин. Супутні симптоми включають нудоту, блювоту, гіперчутливість до світла, звуків, запахів. Зазвичай біль посилюється при фізичній активності. Приблизно у третини пацієнтів спостерігається короткочасне порушення зору, що сигналізує про наближення нападі головного болю.

Вважається що мігрень є синдромом головного болю, при якому відбувається зміна функціональної активації центральної нервової системи, потім до процесу залучається трійчастий нерв, що призводить до болю в судинах черепа і твердої мозкової оболонки.

Є багато факторів, що провокують мігрень:
  • вживання алкоголю
  • нерегулярне харчування
  • сильні подразники (наприклад, мерехтливе світло, сильні запахи)
  • зміни погоди
  • порушення сну
  • стрес
  • гормональні фактори, особливо пов'язані з менструацією (менструальна мігрень, може припинитися під час вагітності або навпаки посилитися в 1 або 2 триместрі вагітності, після народження дитини або в клімаксі).
  • прийом оральних контрацептивів та інших гормональних препаратів іноді провокує або підсилює інтенсивність нападів мігрені, а також є фактором ризику розвитку інсульту у жінок, які страждають на мігрень.
  • травми голови

Часто перед нападом настає продромальний період (відчуття початку мігрені). Продромальних явищ може включати зміни настрою, втрату апетиту, нудоту або поєднання цих симптомів. У деяких пацієнтів з'являються провісники, що передують нападів: минущі неврологічні порушення, які можуть впливати на чутливість, рівновагу, координацію рухів, мова або зір; вони тривають від кількох хвилин до 1 години. Найчастіше при нападах розвиваються зорові порушення (спалахи світла, мерехтіння вогнів, яскраві зигзаги). Іноді виникає оніміння (зазвичай починаються в кисті і потім переходять на руку і обличчя), порушення мови і сплутаність свідомості. Інтенсивність головного болю варіює від помірної до важкої, напади тривають від кількох годин до кількох днів. Найбільш поширена локалізація болю - лобно-скронева область.

Під час нападу пацієнти відчувають труднощі в концентрації уваги. У пацієнтів з тяжкими нападами погіршується якість життя, знижується працездатність.
У пацієнтів з епізодами мігрені може розвинутися хронічна мігрень. У таких випадках у пацієнтів виникають напади головного болю більше 15 разів на місяць (особливо часто у пацієнтів, які зловживають препаратами для купірування головного болю).

Діагноз встановлюється на основі скарг і клінічної симптоматики. Важливо пояснити пацієнтові, що мігрень - невиліковне захворювання, проте її можливо контролювати. Рекомендується вести щоденник головного болю, де потрібно відзначати число і час, коли починався напад, наявність або відсутність провокуючих чинників, а також реакцію на лікарські препарати. Якщо тригерні фактори виявлені, їх слід уникати, особливо, якщо справа стосується стресу.

Медикаментозне лікування підбирається лікарем індивідуально, залежно від ступеня інтенсивності захворювання. Однак, на жаль повністю вилікувати дане захворювання - неможливо.
Неврологія