DoctoRoom

Психосоматика

Чи замислювалися ви, чому виникає біль в голові, або крутить живіт під час конфлікту? Що є причиною зростання тиску і появи атопічного дерматиту? Як ви вже напевно здогадалися, сьогодні мова піде про психосоматичних захворюваннях. Ми розповімо вам про причини їх виникнення, розвінчаємо кілька міфів, пояснимо, до кого необхідно звернутися за медичною допомогою і якого лікування вимагають дані патології.

Почнемо з того, що термін «психосоматика» відноситься до реальних фізичним симптомам, які більшою мірою залежать від розуму, а не патологічного процесу в організмі. Такі захворювання виникають через психоемоційних навантажень, або депресії. Особливо у випадках, коли імунна система ослаблена під дією повторюваних стресових ситуацій. І Платон, і Гіппократ писали в своїх роботах: душевні переживання позначаються на тілесному благополуччя. Тобто, реакції нашого тіла на стреси, привертали увагу людства багато сотень років тому. Однак, активно вивченням психосоматики, як окремого напрямку в медицині, почали займатися тільки в XX столітті.

Помилковим, втім, поширеною думкою є те, що психосоматичні симптоми уявні. Насправді, вони реальні і потребують лікування, як будь-яка інша хвороба. Такі пацієнти вимагають особливого підходу, який, на жаль, не завжди їм забезпечується. Навіть в дослідних і медичних співтовариствах існує стигма про існування симптомів психосоматичної хвороби "тільки в голові». В основі патології лежить гіперактивність гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи організму під дією стресового чинника з подальшим порушенням вегетативно-судинної системи. Іноді психосоматичне захворювання накладається на реальну хворобу.

Види порушень:
1. психоматичних неврози (психосоматичні функціональні синдроми) - на тлі стресу або надмірного напруження у людини починає боліти серце, голова, крутить живіт. При обстеженні стає зрозуміло, що насправді органи не уражені, проте в вегетативної нервової системи відбуваються порушення, які й провокують появу неприємних симптомів.
2. Психічні розлади з порушенням тілесних відчуттів. Сюди відносять прояви ипохондрического розлади (постійний страх чимось захворіти) і сінестопатіі. Для останніх характерні появи неприємних відчуттів як у зовнішніх, так і у внутрішніх органах. Яскравий приклад - конверсійні розлади, коли у людини в певних ситуаціях (умовно «вигідних») відбувається порушення рухової або сенсорної функції. Деякі перестає бачити, у інших порушуються функції кінцівок.
3. Класичні психосоматозів, які лікують не тільки лікарі, а й психологи. В даному випадку, стрес відіграє роль пускового механізму в розвитку захворювань, провокує їх загострення (рецидив нейродерматити після психоемоційного навантаження).
Часто при дослідженні виявляють, що аналізи пацієнта в нормі, сімейний анамнез не обтяжений, фактори ризику відсутні. Тоді лікар починає замислюватися про психосоматичної природі патології.

Загальні фізичні ознаки стресу: «метелики в животі», тахікардія, спітнілі долоні, напружені м'язи. Вони можуть відрізнятися в залежності від статі. Жінки часто повідомляють про такі симптоми, як втома, дратівливість, здуття живота і зміни менструального циклу. Чоловіки частіше страждають від болю в грудях, підвищень артеріального тиску і зміни статевого потягу (зниження лібідо). Найбільш вразлива вікова категорія людей 25 - 45 років. Вони є працездатними і соціально активними, а значить, відчувають стрес набагато частіше.

Фактори, які викликають психосоматичні захворювання:
1. Стрес
2. Постійне емоційне напруження
3. Внутрішні конфлікти
4. Психологічні травми

Клініцисти минулого століття виділили ряд психосоматичних хвороб під назвою «святая сімка психосоматозів»:
1. бронхіальна астма
2. ревматоїдний артрит
3. цукровий діабет
4. есенціальна гіпертензія
5. виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки
6. неспецифічний виразковий коліт
7. нейродерміт

В даний час до психосоматичних захворювань відносять ще й вегетосудинну дистонію (випадках лікується лише усуненням триггерного фактора), синдром гіпервентиляції, інфаркт міокарда, аритмії, тахікардії, мігруючий больовий синдром, в деяких випадках - жіноче безпліддя.

А зараз ми з вами розвінчаємо кілька міфів. Досить часто в псевдонаукових джерелах зустрічається інформація про те, що «всі хвороби від нервів». Серед населення часто можна почути, що психосоматическую природу мають онкологічні захворювання, панкреатит, вагініт, абсцес, неприємний запах з рота. Втім важливо розуміти, що справжня етіологія даних патологій зовсім інша. Стрес не може викликати клітинну мутацію, гнійне запалення тканин і зараження крипт мигдаликів стафілококом.
Психологія