DoctoRoom

Сон

Як спати менше і залишатися бадьорим?

Я люблю спати. Моє життя має тенденцію розпадатися на частини, коли я прокидаюся, чи знаєте.

Ернест Хемінгуей


Нобелівську премію 2017 року за фізіології і медицині дали за опис механізму, що регулює циркадні ритми. Лауреатами стали американці Майкл Янг, Джеффрі Хол і Майкл Росбаш.

Що таке циркадний ритм?
Все в нашому організмі послідовно, як зміна дня і ночі, активності і сну. Цим коливань безжально підпорядковані дуже багато процесів: обмін речовин, гормональний фон, температура тіла і частково поведінку.

За що дали премію?
Вперше ген, що впливає на циркадні ритми помітили в 70-і роки Сеймур Бензер і Рональд Конопка: мутації в ньому збивали з пантелику «внутрішній годинник» мушок-дрозофіл і ті жили в ритмі, відмінному від їх побратимів. Джеффрі Хол і Майкл Росбаш в 1984 році зуміли ізолювати і розшифрувати цей ген. Потім вони показали, що білок, який його кодує, накопичується вночі і руйнується днем. Трохи пізніше дослідники зрозуміли, що ген зовсім не один, їх багато і вони регулюють один одного. А ще схожий механізм є і у людини.

Так що ж таке сон?
Медична енциклопедія дає нам таке пояснення: «Фізіологічний стан, що періодично змінюють неспання і характеризується у людини відсутністю свідомої психічної діяльності, значним зниженням реакцій на зовнішні подразнення». Сон є для нас життєво необхідним. Він дозволяє тілу відпочити, а мозку обробити інформацію, отриману за день. Поки ми спимо, наше тіло продовжує працювати. Здоровий міцний сон дуже важливий для продуктивності протягом всього наступного дня. Якщо ж він порушений, людина буде відчувати себе втомленим, сконцентруватися над чим-небудь буде вкрай важко. Крім того, не висипаються люди частіше страждають від головного болю.

Скільки мені спати?
Більшості дорослих людей потрібно 7-9 годин сну щоночі. Середній «нормою сну» вважається 7 годин 40 хвилин. Деякі люди можуть спати менше (4-5 годин) або навпаки довго (більше 10 годин). Однак якщо це особливість їх організму, то як правило це не має наслідків для здоров'я. Однак якщо середньостатистична людина буде спати дуже мало, кортизолу (гормон, необхідний для нормального функціонування імунної системи і регуляції енергетичних запасів) не виділили в потрібній кількості і призведе до своєрідного збою в організмі. Довгий сон так само небезпечний. Деякі вчені пов'язують його з погіршенням роботи серцево-судинної системи
.
Чи можна поспати вдень?
Якщо доросла людина засне серед дня надовго (на 1-2 години), це може призвести до збою біоритмів. Однак якщо подрімати 20-30 хвилин в період з 13 до 15 годин, то навпаки людина відчує бадьорість, підвищену на 50% концентрацію уваги і на 30% поліпшену пам'ять в порівнянні з Несплячі. Дослідження Каліфорнійського університету показали, що регулярна короткочасна дрімота знижує ризик інфаркту.

Снодійні: за чи проти?
В даному питанні лікарі одностайні: тривале застосування снодійних шкодить організму. Не слід приймати їх довше 2 тижнів. По-перше, є ймовірність виникнення звикання (людина далі просто не засне без них), по-друге вони викликаю адаптацію. Відповідно постійно збільшуючи дозу пацієнт автоматично підвищує можливі побічні ефекти і ризики.

Підготували #DrLipych #MedicalTales
Здоров'я Неврологія