DoctoRoom

Меланома

Звичайна родимка, або рак шкіри?
Рак шкіри, або меланома є злоякісною пухлиною. Назва походить з клітин з яких він розвивається - меланоцитів. Вони виробляють меланін - пігмент, що визначає колір шкіри і очей. Локалізація раку обумовлена ​​розташуванням в організмі меланоцитів. Уражаються як зовнішні шкірні покриви, так і слизові оболонки організму, останні, правда страждають рідше.

Меланома - одна з найнебезпечніших пухлин. Їй притаманні часті рецидиви (загострення) і метастазування (розповсюдження по організму) лімфатичною системою і через кров. Ще одна особливість раку шкіри: імунна відповідь організму або надзвичайно слабка, або і зовсім відсутня. Це сприяє швидкій прогресії патології. Однак не дивлячись на лякаючий розвиток хвороби, вона все-таки потрапила до рідкісних захворювань.

Починається все з появи на тілі невуса, або так званої родимки. Не всі новоутворення схильні до злоякісності. Багато хто з них роками існують на тілі людини і не перероджуються. Іноді меланома виникає на чистій ділянці шкіри. Важливо враховувати і спадковий фактор. Людям, рідні яких хворіли онкологічними захворюванням шкіри, необхідно регулярно проводити консультації лікаря.
Важливо пам'ятати, що існують чинники, здатні прискорити або спровокувати переродження невуса. До них відноситься в першу чергу ультрафіолетове випромінювання. Так що, якщо ви володієте родимками на відкритих ділянках тіла, влітку краще використовувати сонцезахисний крем, виходячи з дому на тривалий час. Від засмаги і зовсім краще відмовитися. Наступним фактором є фенотип - біла шкіра, світлі (блакитні) очі, світле волосся та рожеві веснянки. Такі люди страждають значно більше, адже їх шкіра не захищена меланіном, а значить, ультрафіолет приносить значно більшої шкоди. Наприклад, вийшовши на пляж світла шкіра не придбає красивий шоколадний відтінок, а почервоніє і отримає опік. Люди старше 50 років або раніше перенесли меланому відносяться до зони ризику. Крім того, певні види невусів більш схильні до злоякісності, ніж інші. Але точно визначити патологію може тільки лікар-онколог після огляду.

Напевно Вас цікавить, чи можна визначити самому ступінь загрози від виниклої родимки. Адже є велика кількість людей, з розсипом по всьому тілу. І дійсно, не ходити ж до онколога з кожним новим невусів. Справа в тому, що існує ряд змін, які змушують нас задуматися і відправитися на консультацію до фахівця. Ось вони:
  • Поява сверблячки в області родимки
  • Зміна кольору (наприклад, спочатку невус був світло-коричневим і несподівано потемнів)
  • Збільшення розміру зі зміною обрисів (будь швидке зростання вже сам по собі повинен насторожити, однак доброякісні родимки мають чіткі круглі обриси, «розмиття» країв є поганою ознакою).
  • Випадання волосся з невуса (якщо такі там росли)
  • Кровотеча і вузлоутворення (при появі таких змін потрібно звернутися до онколога в обов'язковому порядку).

Іноді доктору досить провести дерматоскопію - огляд за допомогою спеціальної лупи, щоб зрозуміти, чи є деякі зміни невуса варіантом норми, або ж потрібно відправити пацієнта на подальше обстеження. Остаточний діагноз можна встановити тільки на підставі гістологічного дослідження повністю видаленого невуса з оточуючими його тканинами. Справа в тому, що брати біопсію (шматочок родимки) не рекомендується, оскільки можна спровокувати метастазування злоякісної пухлини. Тому якщо лікар виявив явні зміни, він направляє пацієнта на операцію.

В цілому, при виявленні меланоми на 1 стадії, одужання можливе на всі 100%. Однак якщо патологія була помічена пізніше, зберігається високий ризик рецидиву.
Хірургічний метод в лікуванні первинної меланоми шкіри є методом вибору. За останнє десятиліття рекомендовані кордону висічення пухлини різної товщини скоротилися. В даний час вважається, що для пухлини товщиною менше 1 мм достатнім буде висічення меланоми із захопленням всього 1 см нормальної шкіри.
При неможливості проведення хірургічного лікування альтернативою виступають сучасні методи хіміотерапії. Схему лікування підбирають суто індивідуально, враховуючи всі критерії. Кількість курсів хіміотерапії залежить від перебігу захворювання та переносимості хворим терапії. Після мінімальної кількості циклів пацієнту проводять контрольне обстеження, наприклад, комп'ютерну томографію, за результатами якого оцінюють ефективність терапії.

У лікуванні меланом також використовується променева терапія. Застосування лінійних прискорювачів із залученням комп'ютерної томографії та складних комп'ютерних програм дає можливість отримати тривимірне зображення пухлини і здорових органів. При цьому до пухлини підводиться необхідна доза опромінення, тоді як на навколишні органи і тканини випромінювання практично не поширюється. Це дозволяє істотно знизити частоту побічних явищ і ускладнень променевої терапії.
Онкологія