DoctoRoom

Фобії

Одним з поширених видів страху є фобії
Це ірраціональний, постійний, інтенсивний страх, який виникає в деяких ситуаціях при певних діях, контакті з певними тваринами, людьми або предметами. Фобії притаманні вразливим, емоційним, чутливим особам. Мають чітку спадкову тенденцію, або можуть сформуватися в результаті травмуючого досвіду. Основним проявом є непереможне і надмірне бажання уникнути того, що лякає.

Іноді людина замість уникнення контакту з об'єктом фобії навпаки намагається боротися проти страху раціонально обґрунтовуючи власні побоювання або ж агресивно протидіючи об'єкту фобії. Фобічні розлади формуються при неадекватному функціонуванні коркового шляху, коли формується відповідь на стимул, який не є небезпечним і при порушенні роботи мигдалеподібного комплексу (зони страху), що може привести також і до формування депресії. Фобії є складовими частинами при певних психічних, невротичних розладах, іноді супроводжують перевтома, можуть виникати після перенесеного сильного стресу.

Сучасні дослідження показують, що не всі фобії, які вважалися раніше ірраціональними, такими є. Наприклад арахнофобія (боязнь павуків), на думку деяких вчених, могла розвинутися в рамках еволюційного розвитку людини внаслідок небезпеки деяких видів павукоподібних. Так само важливо розуміти, що дана патологія розвивається найчастіше в дитинстві, особливо якщо хтось із батьків - Арахнофобія. Вся справа в тому, що дитина в багатьох проявах життя орієнтується на реакцію батьків і оточуючих його людей. Таким чином, якщо хтось в присутності дитини відреагує на павука, як на щось небезпечне або огидне, то швидше за все дитина відчує страх, який згодом може повторюватися.

Всього налічується 138 видів фобій
Виділяють сучасні види фобій - це боязнь щеплень і пов'язаних з ними ускладнень (виникає від недостатньої поінформованості населення про те, що насправді являє собою вакцинація), страх опинитися об'єктом гумору, глузувань, опинитися серед натовпу, боязнь захворіти на рак (за умови, що захворювання на рак відсутні в сім'ї і ніяких передумов до нього немає).
Через COVID-19 і послідував за ним карантину у людей значно підвищилася тривожність. Дослідники спостерігали у 40% населення страх захворіти, померти і втратити близьких в умовах пандемії.

Фобічні розлади притаманні не тільки простим обивателям. Багато відомих особистостей страждали від фобій. Сальвадор Далі боявся коників, Гоголь і Вашингтон боялися бути похованими заживо. Маяковський, Майкл Джексон і Гітлер панічно боялися забруднення. Стівен Кінг, король жахів насправді боїться літати літаком, чорних кішок і числа 13. Зигмунд Фрейд, батько психоаналізу, насправді мав знатне кількість фобій: число 62, дивитися людям в очі, зброю і ... папороть. При чому причину страху невинного рослини він так і не зміг з'ясувати. Наполеон Бонапарт боявся білих коней і кішок. Оноре де Бальзак панічно боявся одружитися, та настільки сильно, що коли улюблена жінка наполягла на весіллі, до вівтаря його везли на кріслі (йти самостійно він не міг).

Якщо фобія чи напади страху тривають довше 6 місяців, формується уникає тип поведінки (людина всіляко намагається уникнути ситуацій, де може зіткнутися з об'єктом свого страху), відбувається порушення нормального функціонування організму і знижується якість життя, необхідно звернутися за допомогою до фахівця.

Лікування підбирається індивідуально, включає в себе психотерапію з використанням різних методик, спрямованих на контролювання власних страхів і формуванні установки про те, що страх ірраціональний.


12 способів перемогти страх

1. Не намагайтеся заперечувати свої страхи
Пам'ятайте, що страх - це невід'ємна частина нашого життя, адже саме він лежить в основі інстинкту самозбереження.

2. Дізнайтеся себе краще
Самоаналіз допоможе Вам виявити, що викликає саме у Вас приємні і неприємні відчуття.

3. Визнайте свій страх
Будьте чесні самі з собою, не соромтеся свого страху.

4. Раціоналізує свої страхи
Спробуйте зрозуміти, чи дійсно те, що лякає вас небезпечно в повсякденному житті. Женіть геть негативні думки!

5. Спостерігайте, як борються зі страхом інші люди

6. Підвищіть свою самооцінку

7. Подбайте про себе

8. Не уникайте об'єкта вашого страху
Дивіться своїм страхам в обличчя, веди постійне уникнути травмуючих ситуацій не допоможе нам впорається з ними.

9. Спробуйте техніки релаксації

10. Киньте собі невеликий виклик

11. Не стикався з вашим найбільшим страхом безпосередньо
Важливо поступово приймати свій страх і боротися з ним потроху, різко і повністю занурюватися в травматичну ситуацію звичайно ж не варто, адже це лише погіршить становище.

12. Мотивуйте себе

Наталія Ордатій #DrLipych #MedicalTales
Психологія