DoctoRoom

Алергія на сонце

З настанням теплих погожих днів все більше часу хочеться проводити на природі, бажано десь у водойми. Але ось біда, багато людей з настанням літа навпаки ховаються в тінь, аргументуючи це алергією на сонце. Що ж це таке і як її уникнути?

У попередніх статтях ми розповідали Вам про те, що справжня алергія - це імунопатологічна реакція на чужорідні білки. Так як же вона виникає на сонці? Справа в тому, що друга назва цієї патології - фотодерматит.

Згубний вплив сонця виникає при взаємодії ультрафіолету з речовинами на поверхні шкіри (екзогенний дерматит), або всередині неї (ендогенний дерматит).
Екзогенний дерматит можна розглянути на прикметі «лугового» дерматиту. Влітку, коли багато рослин починають цвісти, вони виділяють особливі речовини - фурокумаріни, які осідають на шкірі. При дії ультрафіолету на чутливих людей, в місцях потрапляння фурокумаринов виникає почервоніння шкіри і можуть з'явитися пухирці, які сильно сверблять. Надалі, на уражених ділянках залишається пігментація.

Той же механізм виникне і при нанесенні на шкіру деяких косметичних або гігієнічних засобів (декоративна і уходовая косметика, деякі дезодоранти, духи) в складі яких є певні складові.

Речовини, здатні викликати реакцію на шкірі під дією ультрафіолету:
- поліненасичені жирні кислоти
- ретиноїди
- олії бергамоту, троянди, звіробою, сандалу і мускусу
- еозин
- соки кропу і петрушки
- деякі кислоти (борна, саліцилова)
- фенол
- препарати ртуті

Крім косметологічних засобів, деякі ліки так само можуть стати причиною фотодерматиту:
- сульфаніламіди
- барбітурати
- аміназин
- деякі антибіотики
- антигістамінні препарати
- серцево-судинні ліки (аміодарон)
- цитостатики
- деякі нестероїдні протизапальні препарати
- оральні контрацептиви

Варто зауважити, що фотодерматит виникає у 20% населення, що дозволяє виділити групи ризику:
- люди зі світлою тонкою шкірою або страждають на атопічний (у таких пацієнтів шкіра з народження набагато тонше) або іншим видом дерматиту
- маленькі діти
- вагітні жінки
- люди, які зловживають засмагою (сюди ж відносяться і любитель солярію)
- люди приймають лікарські препарати з перерахованих вище
- жінки, яким проводять пілінги (особливо кислотні, пам'ятаємо про саліцилову кислоту і ретинол)
- люди, недавно зробили собі татуаж
- любителі косметики і парфумерії, до складу яких входять «чутливі» речовини

Ендогенний фотодерматит виникає при рідкісних захворюваннях, що викликають патології в імунній системі. Тому в цю групу відносять порфирию, пігментну ксеродерму і сонячну екзему.

Для профілактики екзогенного фотодерматиту настійно рекомендується використовувати засоби з spf-захистом, щоб убезпечити себе і своїх близьких. По можливості зіграти в тіні, під парасолькою.
Алергія