DoctoRoom

Стрес

В останні роки слово «стрес» перестало бути виключно науковим. З кожним днем ​​кількість людей, які його вживають зростає з геометричною прогресією. Найчастіше під стресом на увазі потрясіння, неприємність або переляк.

Першим про стрес заговорив канадський вчений Ганс Сельє. Він зауважив, що існує деяка адаптаційна реакція нервової системи на вплив несприятливих факторів. Так само дослідник зауважив, що вона має 3 стадії: тривоги, опору і виснаження.

Пізніше з'ясувалося, що стрес виникає при дії не тільки негативних чинників, але в рівній мірі і позитивних. Це означає, що і весілля і народження дитини мобілізують організм точно так же, як конфлікт з начальником або провалений іспит. Всі ці події будуть стресорами і допомагають нашому пристосуванню до виниклої ситуації. До них так само відносяться фізичні фактори (холод, голод, спека).
Механізм стресу такий, що у відповідь на зміни, що відбуваються відбувається виділення в кров великої кількості гормонів надниркових залоз - адреналіну і норадреналіну. Їх ще називають «гормонами стресу». Далі частішає пульс, підвищується артеріальний тиск, знижується тонус судин серця і м'язів, збільшується емоційне напруження, - організм намагається адаптуватися.

Стрес, викликаний позитивними подіями називають еустреса, а негативними - дистресом. Перший тільки трохи мобілізує організм. Небезпечним для нас є як раз другий. Саме з ним організм не в силах впоратися. Він викликає зниження імунітету, призводить до хронічних захворювань. Ось перелік симптомів, які вказують, що ви вже знаходитеся в «зоні» дистресу:
1. Підвищена стомлюваність, низька продуктивність
2. Неуважність, часом важко зосередиться навіть при виконанні простих завдань
3. Денна сонливість, нічне безсоння, часті кошмари
4. Висока тривожність, прискорене серцебиття
5. Часті головні болі, запаморочення
6. Алергічні реакції, шкірні висипання, яких раніше не спостерігалося
7. Проблеми шлунково-кишкового тракту, сексуальні порушення

Крім зниження якості життя стрес провокує ряд психосоматичних захворювань, панічні атаки, гастрити і виразкову хворобу. Якщо ви відчуваєте, що перебуваєте в стресі і не можете самостійно з ним впоратися, зверніться до фахівця. Для зниження напруги рекомендуємо щоденні прогулянки, 15-30 хвилин на свіжому повітрі значно поліпшать ваше самопочуття. Намагайтеся забезпечити себе якісним сном і приділяти щодня час самому собі. Можете читати книги дивитися улюблений серіал або займатися хобі. Головне, щоб в цей час ви відволікалися від стресової ситуації.
Підготували #DrLipych #MedicalTales
Психологія