DoctoRoom

Синестезія

Ми по-різному сприймаємо навколишній світ. Для кого-то він яскравий, для інших - гучний, для кого-то смачний ... а хтось поєднує одночасне сприйняття - це синестезія. Явище, яке допомагає сприймати звук в кольорі, колір в смаку або звуці. Давайте розбиратися.

Синестезія - одночасне сприйняття, або здатність людини відчувати кілька різних видів відчуттів при порушенні одного органу чуття.

На таке цікаве явище звернув увагу Френсіс Гальтон, дуже продуктивний вчений в плані гіпотез, досліджень, який, до речі, ще й двоюрідний брат Чарльза Дарвіна. Синестезія має спадковий характер, частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, однак все одно дуже рідкісне. Стверджують, що це явище притаманне всім дітям, але сов ременем така здатність втрачається через коректив виховання, або через невикористання синестезії. Деякі залишаються з мінімальними проявами, як ніби в прихованій формі.

Серед синестетиків багато музикантів. Описано близько 50 варіантів синестезії, а в деяких джерелах описаний 61 варіант і навіть 70. Для кожного, хто володіє цим явищем, не всі збудники будуть сприйматися синтетично. Найбільш поширений варіант - кольорове сприйняття днів тижня, місяців. Другий за поширеністю, графемно-кольоровий, коли літери сприймаються не тільки графічно, а й в кольорі (кольорові думки). Можливе об'єднання звуку і кольору - кольоровий слух, аудиальная кольорова синестезія або фонопсія, хроместезія. Іноді слова викликають смакове сприйняття, різне за оцінкою, приємне чи ні (смакове зір, або смакова реакція на слова). Деякі сінестетікі сприймають людей в кольорі або графічно пофарбованими. Цікаві варіанти синестезії - аромати звучать в звуках, музика або жести в кольорі, слова звучать зі смаком (дегустаційні слова або лексико-смакова синтезу), емоції викликають відчуття дотику (тактильно-емоційна синтезу) або кольору, синтетичне сприйняття часу. Кінестетик-слухова синестезія виникає коли при перегляді візуального ряду чутися звуки (характерно для 20% всіх сінестетіков).

Офіційно наука точно не вирішила, що є причиною синтезу - надмірна кількість нейронів, зв'язків між ними з перехресною комунікацією, невпорядковане сприйняття інформації, наявність мультисенсорних зон в головному мозку. Характерним є однакове сприйняття однакових подразників протягом усього дізні людини з синтезу. Явище можна спровокувати «спеціально». Часом синтез приносить дискомфорт і проблеми - занадто виснажує або надає негативний окрас нейтральним подразників.

Серед відомих синестетиків варто відзначити Володимира Набокова - автора роману «Лоліта», вони з дружиною сприймали букви в кольорі, але це сприйняття не відповідало колірній гамі. Підлягає сумніву синестезія Василя Кандинського, дослідники вважають зображене на його полотнах не було відображене відчуття, а контрольованим нанесенням кольору. До сінестетікам відносять композиторів Римського-Корсакова, Скрябіна, Ференца Ліста. Можливо кількість сінестетіков було б великим, якби схвалювалося і визнавалося суспільством.

Можливо саме завдяки сінестетам з'явилися такі сполуки як «гостре слово», «кричущий колір», «міцну каву», «гострий сир», «вагоме слово» ...
Алергія Психологія